Hogyan működik egy akkumulátor?
Akkumulátor kisülés
Melyik akkmulátor a megfelelő járművemhez?
Az akkumulátor belső felépítése
Az akkumulátorok biztonságos kezelése
Ciklikus-kapacitás összehasonlítása
VARTA® Powersports AGM akkumulátor beszerelése és töltése
Akkumulátorral kapcsolatos kifejezések, definíciók és szójegyzék
← Az akkumulátor alapjai
Akkumulátorral kapcsolatos kifejezések, definíciók és szójegyzék
-
AGM (Absorbent Glass Mat; felitatott üvegszál)
- Mikro-üvegszálas fonat, amelyet az ólmos akkumulátorokban lévő kénsav megszűrésére használnak.
-
Aktív anyag
- A pozitív lemezekben található aktív anyag ólom-dioxid, a negatív lemezekben található anyag ólomszivacs. Amikor zárul az áramkör, ezek az anyagok töltés vagy kisütés közben a következő kémiai reakció szerint reagálnak a kénsavval: PbO2 + Pb + 2H2SO4 = 2PbSO4 + 2H2O
-
Amper (Amp, A)
- Egy áramkörben folyó áram erősségét megadó mértékegység.
-
Amperóra (Ah, Aó)
- Az akkumulátor elektromos tárolókapacitását megadó mértékegység, amit az amperben megadott áramerősség és az órában megadott kisütési (áramszolgáltatási) idő szorzataként kapunk. (Példa: egy 5 ampert 20 órán keresztül szolgáltató akkumulátor 5 amper x 20 óra = 100 amperóra kapacitású.)
-
Áram
- Az elektromosság áramlásának, vagy az elektronok mozgásának mértéke egy vezető mentén. Az áram erősségének mértékegysége az amper.
-
Áramkör
- Az elektronfolyam útja. Ha az elektronfolyam nem szakad meg, az áramkör zárt. Ha az elektronfolyam hiba miatt vagy szándékos beavatkozás révén megszakadt, az áramkör nyitott.
-
Biztonsági szelepes ólmos-savas akkumulátor (VRLA, Valve Regulated Lead Acid Battery)
- Lezárt és gondozásmentes akkumulátor.
-
Cella
- Az akkumulátor alapvető elektrokémiai áramtermelő egysége, amely a pozitív és negatív lemezek szerelvényéből, az elektrolitból, az elválasztókból és a burkolatból áll. Egy 12 voltos ólmos-savas akkumulátorban hat cella található.
-
Ciklus
- Az akkumulátor egy ciklusa egy kisütési és egy újratöltési folyamatból áll.
-
Elektrolit
- Az ólmos-savas akkumulátorok elektrolitja vízzel higított kénsav. Az elektrolit vezető anyag, amely az alábbi összefüggés szerint vizet és szulfátot szolgáltat az elektrokémiai reakcióhoz: PbO2 + Pb + 2H2SO4 = 2PbSO4 + 2H20
-
Elválasztó
- Az elválasztó a pozitív és a negatív lemez között található válaszfal. Anyaga lehetővé teszi, hogy az áram átfollyon rajta.
-
Fedél
- A akkumulátorház fedele.
-
Földelés
- Egy áramkör referenciapotenciálja. A járműtechnikában általában a karosszéria szolgált földelésként: az akkumulátort az áramkör zárásához kábellel összekötötték a karosszériával, nem pedig közvetlenül az adott alkatrésszel. Napjainkban a járműalkalmazások 99%-ában az akkumulátor negatív pólusát használják földelésként.
- Egy áramkör referenciapotenciálja. A járműtechnikában általában a karosszéria szolgált földelésként: az akkumulátort az áramkör zárásához kábellel összekötötték a karosszériával, nem pedig közvetlenül az adott alkatrésszel. Napjainkban a járműalkalmazások 99%-ában az akkumulátor negatív pólusát használják földelésként.
-
Ház
- A házban találhatók az akkumulátorlemezek, a pólushidak és az elektrolit. Anyaga polipropilén vagy keménygumi (ebonit).
-
Hidegindító áram
- Az az amperben megadott árammennyiség, amelyet egy ólmos-savas akkumulátor -17.8 °C-os hőmérsékleten 30 másodperc alatt le tud adni és minden cella feszültsége legalább 1,2 volt.
-
Kapacitás
- Egy teljesen feltöltött akkumulátor azon képessége, hogy bizonyos áramerősség mellett (Amp, A) bizonyos időtartamon keresztül (óra) meghatározott mennyiségű elektromosságot szolgáltasson (Ah, Aó).
-
Kisülés
- Amikor az akkumulátor áramot ad le, az akkumulátor – más szóhasználattal – kisül.
-
Korrózió
- A folyékony elektrolit romboló hatású vegyi reakciója egy reaktív anyaggal. A higított kénsav vassal reagálva korróziós termékeket, pl. rozsdát eredményez.
-
Lemez, negatív
- Öntött fémváz, amely az ólomszivacs anyagú aktív anyagot tartalmazza.
-
Lemez, pozitív
- Öntött fémváz, amely az ólom-dioxid anyagú aktív anyagot tartalmazza.
-
Mélykisülés
- Az az állapot, amelyben a cella gyenge áram leadása miatt teljesen kisült és feszültsége a kisütési végfeszültség alatt van.
-
Ohm
- Egy elektromos áramkörben elektromos ellenállás vagy impedancia mérésére szolgáló mértékegység.
-
Pólusok (kivezetések)
- Az akkumulátor és a külső áramkör közötti elektromos összeköttetés. Az egyik pólus (pozitív pólus) összeköttetésben áll az akkumulátor sorban kapcsolt celláinak első pólushídjával, a másik pólus (negatív pólus) az utolsó pólushídjával.
-
Rács
- Az akkumulátorlemezek aktív anyagát megtartó és áramvezető váz. Anyaga ólomötvözet.
-
Rövidzárlat
- Az áram nem szándékolt áthaladása egy elektromos eszközben vagy vezetékben, amelynek általában nagyon alacsony az ellenállása és így nagy áram áthaladását teszi lehetővé. Egy akkumulátorban a cellák rövidzárlata elég hosszú ideig tarthat ahhoz, hogy kisüsse a cellát és működésképtelenné tegye az akkumulátort.
-
Savrétegződés
- Az ólmos-savas cellák töltésekor a lemezekben nagy sűrűségű sav termelődik. A gravitáció miatt ez a nehéz sav a cella alsó részére áramlik, a kisebb sűrűségű sav pedig a cella tetejére kerül. Ez a savrétegződés az akkumulátor kapacitáscsökkenését és/vagy meghibásodását okozhatja.
-
Tartalékkapacitás (RC)
- Az percekben mért időtartam, ameddig egy új és teljesen feltöltött akkumulátor 26.7 °C-os hőmérsékleten 25 ampert szolgáltat és pólusain olyan feszültséget tart fenn, amely cellánként legalább 1,75 voltnak felel meg. A tartalékkapacitás azt az időtartamot adja meg, ameddig az akkumulátor önmagában is el tud látni alapvető fogyasztókat, amennyiben a generátor meghibásodik.
-
Töltésfelvétel
- Az az amperórában megadott árammennyiség, amelyet az akkumulátor egy meghatározott töltöttségi állapotban, meghatározott hőmérsékleten és töltőfeszültség mellett, egy meghatározott időtartamon belül fel tud venni.
-
Töltöttségi állapot / „Egészségi állapot”
- Az akkumulátorban tárolt elektromos energia mennyisége egy bizonyos időpontban a teljes feltöltés energiájához viszonyítva százalékában kifejezve.
-
Volt
- Az elektromos feszültség mérésére szolgáló mértékegység.
-
Watt
- Az elektromos teljesítmény mérésére szolgáló mértékegység. Megadja azt a használható elektromos energiát, amely akkor keletkezik, ha az elektronok feszültségkiegyenlítődés következtében áramlanak. A teljesítmény a feszültség és az áramerősség szorzata: watt = amper x volt.