Hogyan működik egy akkumulátor? Akkumulátor kisülés Melyik akkmulátor a megfelelő járművemhez? Az akkumulátor belső felépítése Az akkumulátorok biztonságos kezelése Ciklikus-kapacitás összehasonlítása VARTA® Powersports AGM akkumulátor beszerelése és töltése Akkumulátorral kapcsolatos kifejezések, definíciók és szójegyzék
← Az akkumulátor alapjai

Az akkumulátorok biztonságos kezelése

Az akkumulátorok szerelése és kezelése közben ügyeljen saját maga és munkatársai biztonságára és maradéktalanul tartsa be az alábbi biztonsági előírásokat!

ROBBANÁSVESZÉLY

Az akkumulátorok kénsavat tartalmaznak és belsejükben a hidrogén és az oxigén robbanásveszélyes elegye fejlődik.

Ha akkumulátorokkal vagy azok közelében dolgozik, mindig viseljen a CE EN166 (Európa) vagy a ANSI Z87.1 (USA) által jóváhagyott biztonsági szemüveget és arcvédőt vagy fröccsenésbiztos védőszemüveget. Mindig viseljen szakszerű szem-, arc- és kézvédőt.

Szikra, láng és cigaretta soha nem lehet az akkumulátor közelében.

Soha ne próbálja meg felnyitni az akkumulátort a nem eltávolítható szellőzőszelepek nyitásával. (A szelepkupakokon található engedélyezett feliratokkal és szimbólumokkal kapcsolatban ld. az 1. pontot.)

Az eltávolítható szellőzőszelepek legyenek midig feszesen zárva és legyenek egy szintben, kivéve az elektrolit gondozásakor.

Gondoskodjon a munkahelyiség jó szellőzéséről.

Soha ne hajoljon az akkumulátor fölé, ha az akkumulátort feszültség alá helyezi, ellenőrzi, vagy tölti.

A rövidzárlat és a szikraképződés megelőzése érdekében fémes szerszámokkal vagy vezető anyagokkal való munkavégzéskor legyen elővigyázatos.

BIZTONSÁGOS TÖLTÉS

SOHA NE TÖLTSE AZ AKKUMULÁTORT, MIELŐTT ÁT NEM NÉZTE A TÖLTÉSHEZ HASZNÁLT TÖLTŐKÉSZÜLÉK HASZNÁLATI UTASÍTÁSÁT. IA töltő használati utasításán kívül tartsa be a következő általános szabályokat:

Mindig viseljen szakszerű szem-, arc- és kézvédőt.

Az akkumulátort mindig jó szellőzésű helyen töltse.

A szellőzőkupakok mindig legyenek feszesen zárva és egy legyenek szintben.

Mielőtt a kábeleket az akkumulátorhoz csatlakoztatná, a veszélyes szikraképződés megelőzése érdekében kapcsolja ki a töltőt és az időzítőt.

Soha ne próbáljon meg tölteni egy láthatóan sérült vagy befagyott akkumulátort.

Csatlakoztassa a töltő vezetékeit az akkumulátorhoz; a piros pozitív (+) kábelt a pozitív (+) pólushoz és a fekete negatív (-) kábelt a negatív (-) pólushoz. Ha az akkumulátor még a járműben van, földelés céljából csatlakoztassa a negatív (-) kábelt a motorblokkhoz. Győződjön meg arról, hogy a gyújtás, ill. minden elektromos fogyasztó ki van kapcsolva. (Ha a járműnek pozitív földelése van, kösse a piros kábelt (+) a motorblokkhoz.)

Győződjön meg arról, hogy az akkumulátorhoz vezető töltőkábelek nem szakadtak, rojtosak vagy lazák.

Állítsa be az időzítőt, kapcsolja be a töltőt és lassan növelje a töltőáramot, amíg a kívánt amperértéket el nem érte.

Ha az akkumulátor felforrósodik, vagy az elektrolit heves gázfejlődése vagy fröcskölése következik be, csökkentse a töltőáramot vagy átmenetileg kapcsolja ki a töltőt.

Mielőtt a töltőkábeleket lekötné az akkumulátorról, a veszélyes szirkaképződés elkerülése érdekében mindig kapcsolja ki a töltőt.

AZ AKKUMULÁTORSAV KEZELÉSE

Az akkumulátorsav – vagy elektrolit – kénsavból és vízből álló oldat, amely töntreteheti a ruházatot és megégetheti a bőrt. AZ ELEKTROLIT KEZELÉSEKOR A LEGNAGYOBB KÖRÜLTEKINTÉSSEL JÁRJON EL és tartson készenlétben savsemlegesítő oldatot, pl. vízben oldott szódabikarbónát vagy vízzel kevert háztartási ammóniát. Az akkumulátorokkal való érintkezéskor mindig viseljen szakszerű szem-, arc- és kézvédőt.

Ha elektrolit fröccsenne a szemébe, feltétlenül tartsa a szemét nyitva és legalább 15 percen keresztül mossa tiszta, hideg vízzel. Haladéktalanul forduljon orvoshoz!

Ha elektrolitot nyelt le, igyon nagy mennyiségű vizet vagy tejet. NE próbáljon meg hányást előidézni. Haladéktalanul forduljon orvoshoz!

Ha a járműre vagy a munkaterületre elektrolit fröccsent, semlegesítse szódabikarbónával. A semlegesítés után vízzel mossa tisztára az adott területet. Ha adott higítottságú fokú elektrolitot készít elő, mindig a koncentrált savat öntse lassan a vízbe; NE öntsön vizet a savba. Mindig kavarja a vizet, miközben kis mennyiségű savat adagol hozzá. Ha érezhetően hő fejlődik, hagyja hűlni az oldatot és csak azután adagoljon hozzá több savat.

További források és letöltések:

A megfelelő karbantartás és gondozás (PDF)

Akkumulátor tesztelési útmutató (PDF)